Aromaterapia
Čo sú hydroláty / kvetové vody / hydrosóly a ako nám pomáhajú v živote
Čo všetko si predstavujeme pod týmito pojmami?
Všetky tri názvy pomenúvajú jeden a ten istý produkt. Ide o tekutinu, ktorá sa získava parovodnou destiláciou rastlín. Kvetové vody získali názov podľa toho, že sa destilujú z kvetov rastlín či z kvitnúcej vňate.
V čom sú odlišné hydroláty od esenciálnych olejov?
Ako vieme, esenciálne či éterické oleje, inak niekedy nazývané i silice, sa získavajú tiež parovodnou destiláciou, ktorej výsledkom sú esenciálny olej a hydrolát. Takže pri jednej destilácií získavame dva produkty. Esenciálny olej nie je rozpustný vo vode a tomu zodpovedá i jeho používanie. Ide o vysokokoncentrované látky, ktoré si vyžadujú zodpovedné používanie.
Aké sú rozdiely v účinkoch EO a HY?
Liečba pomocou hydrolátov /ďalej len HY/ je súčasťou aromaterapie i fytoterapie. Na rozdiel od esenciálnych olejov /ďalej len EO/ sa v hydrolátoch rozpúšťajú látky, ktoré sú rozpustné len vo vode, a preto neprechádzajú do EO. V HY nájdeme i viac organických kyselín, ktoré majú protizápalové účinky a iné účinné látky rozpustné vo vode. Preto účinky HY nemusia byť vždy totožné s účinkami EO.
Účinnosť HY závisí aj od spôsobu jeho spracovania. Väčšina HY vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe EO. Ich kvalita závisí od kvality použitých rastlín, od spôsobu ich pestovania, zberu i spracovania a aj od kvality vody, ktorá sa na destiláciu používa. Nemenej záleží i od dĺžky destilácie či tlaku pary.
Sú všetky HY či kvetové vody 100% čisté?
Nie vždy si kupujete čistý HY či kvetovú vodu. Niektorí výrobcovia v snahe ušetriť riedia HY a následne ich musia konzervovať a pridávať do nich iné látky. Čistý HY spoznáte podľa zloženia – INCI, v ktorom by mala byť uvedená iba jedna zložka.
Môžeme sa stretnúť i s aromatickými vodami, ktoré sú vyrobené rozpustením EO v destilovanej vode. Tieto HY nie sú v žiadnom prípade vhodné na vnútorné užívanie, iba na kozmetické účely. U osôb veľmi citlivých môžu vyvolať alergické reakcie, preto je dôležité čítať INCI – zloženie výrobkov.
Čo je hydrolaterapia?
Je to liečba pomocou hydrolátov.
Pri ich výbere treba mať na pamäti kvalitu a sledovať zloženie.
Ako teda môžeme HY používať?
Na rozdiel od EO je využitie 100% čistých HY veľmi rozmanité.
Majú nizke ph, čo ich predurčuje na starostlivosť o pleť, pokožku celého tela, vlasy, kúpele i výrobu kozmetiky.
Špeciálnou kategóriou je použitie u detičiek už od novorodeneckého veku. Rumančekový, levanduľový či ružový hydrolát pokryjú možnosti starostlivosti od čistenia pokožky v oblasti pod plienkami, podráždenej a zapálenej pokožky v oblasti záhybov, starostlivosť o pokožku v okolí pupočníka, pri bolestiach bruška na masáž spoločne s olejom, pri prerezávaní zúbkov, pri podráždení a plačlivosti či neschopnosti zaspať. HY možeme rozstriekať do miestnosti či do postieľky alebo si ním môže dojčiaca mamička postriekať bradavky pred dojčením.
S obľubou sa využívajú pre potešenie zmyslov, osvieženie počas horúcich dní, ako dezinfekcia, aj na čistenie rúčok, tváričky i ako prvá pomoc pri odreninách, rezných ranách, popáleninách a iných drobných ranách. Ako utišujúci prostriedok po holení.
Inhalácia je ďalším spôsobom použitia, ktorý je úplne bezpečný pre všetky vekové kategórie. Pri malých deťoch je ideálne pridať čistý alebo zriedený HY do difuzéra, nie je limitovaná dĺžka difúzovania na rozdiel od EO.
Sú vynikajúcou voľbou na výrobu osviežovačov vzduchu, repelentov, prípravkov na vlasy, rôznych masiek, gélov a tiež ako prísada do kúpeľa.
Môžeme si z nich vyrobiť ústne vody, účinné sú ako kloktadlo pri aftách či zápaloch hrdla, ďalej nosové spreje, kvapky do očí. Pri každom hydroláte na www.rosaline.sk nájdete návod a možnosti ich použitia.
Pri vonkajšom použití na postihnuté miesta aplikujeme vo forme teplých či studených obkladov, kúpeľov, sedacích kúpeľov, kúpeľov nôh či rozprašovačom na postihnuté miesto.
Je vhodné HY konzumovať?
Zaujímavosťou je aj vnútorné použitie. Veľmi chutné je ich využitie v kuchyni ako prísada do jedál, do sorbetov, omáčok, nápojov…
Rovnako ich možno použiť pri očistných kúrach, ktoré by mali trvať ideálne 40 dní. V prípade chronických zdravotných problémoch po 5-dňovej prestávke kúru zopakovať. Zdroj: Bossom L., Hydrolaterapie, 2015
HY destilovné výlučne za účelom získania hydrolátu sa dokonca užívajú iba po kvapkách.
Akú majú dĺžku spotreby a skladovania?
HY sa odporúča spotrebovať do 2 mesiacov od ich otvorenia. Pri optimálnom skladovaní v chlade a tme však môže vydržať aj 2 roky i dlhšie. Uskladňovaním v lete v chladničke sa ich životnosť – podobne ako pri EO, predlžuje. Už aj balenie, v ktorom sa predáva, veľa prezradí o kvalite. Vyberáme si balenia v tmavom skle.
Čisté a kvalitné HY môžeme teda skladovať 12 až 24 mesiacov.
HY, ktorý už stratil svoje účinky, nevonia, pokazený HY vonia kyslasto.
Prípadné usadeniny nie sú na závadu.
Je možné používať HY i v starostlivosti o zvieratká?
EO bývajú pri liečbe zvierat veľmi problematické na rozdiel od HY.
Je možné ich používať na výplachy rán, oplachovanie srsti proti mykózam a ďalším infekciám či zápalom, ako repelent, upokojenie pri strachu, obklady či výplach očí.
Kde môžem kúpiť kvalitné hydroláty?
Na našom eshope nájdete výber najzákladnejších a najpoužívanejších hydrolátov a ich presné odporúčania na použitie. Ich ponuku budeme postupne rozširovať i podľa Vášho dopytu.