Zloženie kozmetiky

Tak, ako je nesporné, že strava pripravená s láskou z domácich surovín namiesto polotovarov, je pre telo prínosná aj v kozmetickom priemysle platí, že čerstvosť a minimum prídavných zložiek, ktoré konzervujú, prifarbujú či parfémuju daný produkt, sú najistejším a najjednoduchším ukazovateľom prírodnosti, biologickosti a ekologickosti.

Kozmetický priemysel spoločne s farmaceutickým a potravinárskym patria medzi najviac prosperujúce, pričom pri zdravom úsudku by sme ich vôbec nepotrebovali. Za čo platíme pri kúpe krému? Čo potrebuje naša pokožka, ktorá tvorí jeden z najdôležitejších orgánov ľudského tela? Doprajeme jej každodennou starostlivosťou naozaj to, čo potrebuje?

Koža má okrem iných aj funkciu ochrannú. Svojím zložením chráni naše telo pred nepriazňami počasia, bráni prestupu škodlivých látok do tela i keď človek vytvoril mnoho látok, ktoré potláčajú túto jej funkciu látkami ktoré sa pridávajú do kozmetiky, aby sa do nej hlbšie vstrebali, ide napríklad o chemikáliu 1,4 DIOXANE, ktorá vykazuje karcinogénne účinky, rovnako i SODIUM LAURETH SULFATE – umožňuje teda aj iným chemikáliám prenikať do pokožky. Uvedené synteticky pripravené látky sú bežnou súčasťou pleťových krémov, telových mliek či iných prípravkov. Ľudské telo je dokonalé a do určitej miery si poradí so všetkým, čomu ho vystavíme. Dokáže všetko zmetabolizovať, vylúčiť z tela alebo uložiť do podkožia, pečene či kostí. Žijeme vo veľmi znečistenom prostredí. Ani vzduch, ktorý dýchame, nie je čistý. Stravujeme sa rýchlo, nekvalitne a aj preto sa v posledných rokoch objavuje veľmi veľa prípadov alergických reakcií, dermatóz či atopických ekzémov. Sme týmito látkami zamorení.

Vráťme sa na začiatok. Naša pokožka produkuje ochranný film, ktorým je kožný maz. Samotný názov napovedá, že ide o štruktúru, ktorá je mastná. Inak by sa naše telo pri ponorení do vody nasalo ako špongia. Vek, strava, stres či zdravotné problémy sa nám najrýchlejšie ozrkadľujú na stave pokožky. Pri narušenej harmónií ju môžeme nakopnúť pomocou prípravkov, ktoré majú rovnaké či aspoň podobné zloženie ako kožný maz. Medzi tieto zázračné a prírodné prostriedky patria iba prírodné oleje lisované zo semienok rastlín. Rastlinné oleje sú veľkým darom prírody, obsahujú okrem iných nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nevie samo vytvoriť. Sú vynikajúce pre výživu tela i pokožky. Ich použitie je jednoduché, svojím obsahom vitamínu E, ktorý je zároveň významným antioxidantom, sami seba konzervujú.

Účinnosť rastlinného oleja, ktorý neprešiel rafináciou a bol lisový za studena a skladovaný do 40 stupňov celzia, čiže môže niesť označenie RAW, je 100%. Čo to znamená? Pri týchto podmienkach je olej živý, to znamená, že sú v ňom zachované okrem spomínaných zložiek i enzýmy, vitamíny, minerály, stopové prvky. Ľudská pokožka všetky tieto zložky vstrebe a využije. Preto hovoríme o 100% účinku na pleť či kožu.

Rastlinné oleje majú rôznu teplotu tuhnutia. Bambucké a kakaové maslo ju majú omnoho vyššiu, preto pri bežnej teplote nášho mierneho podnebného pásma, majú tuhú konzistenciu. Môžeme ich krájať či lámať. Kokosový olej sa mení na tekutinu pri cca 23 stupňoch celzia, inak je tiež tuhý.

Prečo teda siahame po ľudskom výtvore, ktorý sa nazýva krém?

V prírode nenájdete krém. Ide o zmes vody s olejom za pomoci emulgátora, ktorý musí byť vyrobený v laboratóriu i keď množstvo prírodných značiek bude tvrdiť, že sú z cukrovej trstiny, či iných rastlín. Emulgátor ale nikde nenájdete a neodtrhnete, neodšťavíte.

Keď sa pozrieme na zloženie krému, ako prvá zložka je v ňom aqua – voda, ktorej je v kréme minimálne 70-80%, to znamená, že väčšinu prípravku tvorí voda, za ktorú platíte. Každý krém obsahuje olej. Stačí  len 5% oleja, ak je rastlinný, máte 5% účinnosť na pleť z celého krému. Aby sa táto zmes nepokazila, potrebuje konzervant – parabén a aby voňala, nejaký parfém – FRAGRANCE. Ide väčšinou o syntetické látky, ktoré spôsobujú neplodnosť a majú karcinogénne účinky, ktoré sa môžu prejaviť po rokoch. Množstvo prírodných prípravkov i s celkom dobrým zložením žiaľ obsahuje Fragrance. Čítajte zloženie kozmetiky INCI a vyberte si.

Ak hovoríme o prírodnej kozmetike a je v jej zložení na prvom mieste voda – aqua, ide o to isté, len v bledomodrom. V zložení často nájdete množstvo iných zložiek, avšak v jednoduchosti je krása. Pravdou ostáva, že na konci musí byť vždy emulgátor a konzervant. Ak sa už orientujete v jednotlivých najbežnejších zložkách, vybrali by ste si výrobok, ktorý má v popise poznámku, že daná prídavná látka je povolená v prírodnej kozmetike? Ja určite nie. Pretože k prírode to má naozaj veľmi , veľmi, veľmi ďaleko.

A prečo vymýšľať ohrev na teplú vodu, keď všetko je už prírodou vymyslené?

Bambucké a kakaové maslo bývajú dostatočnou resp. účinnosťou lepšou náhradou za akýkoľvek krém. Vyživia pleť na 100%.

Ak sa priblížime viac k ekológií a zachcelo by sa vám vytvárať menšiu uhlíkovú stopu, siahnite po prípravkoch, v ktorých krémovú konzistenciu zabezpečí včelí vosk. „Krémy“ s obsahom včelieho vosku majú ešte lepšiu ochrannú funkciu, lebo vytvárajú na pokožke film, ktorý pleť chráni nielen pred nepriazňami počasia.

Ak sa chcete naučiť orientovať sa v jednotlivých zložkách kozmetike, nájdete stránky, ktoré popisujú jednotlivé zložky kozmetiky v pravom svetle. Alebo sa prihláste na niektorý z našich kurzov, kde sa naučíte o základných vlastnostiach rastlinných olejov, aromaterapií, namiešate si svoj vlastný pleťový či masažny olej alebo kurzy, ktoré Vám pomôžu začať s výrobou svojich vlastných kozmetický potrieb a drogistických prípravkov na pranie či čistenie v domácnosti, aby naša planéta bola zelenšia a v rukách bytostí, ktorým na nej záleží, lebo je tu aj pre naše deti….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *