Rúško

Aromaterapia súvisí s čuchom, esenciálne oleje vplývajú i na emócie a náladu.

Esenciálne oleje sú dušou rastliny. Sú to prchavé vonné látky z kvetov, plodov, listov, kôry alebo živice rastlín. O ich výrobe a použití je samostatný článok.

ČUCH

Čuch je jediný zmysel, ktorý je vyvinutý u plodu už v prvom trimestri tehotenstva. Receptory čuchu sa nachádzajú v čuchovej kosti, odkiaľ to majú doslova na skok do čuchového centra v mozgu. Čuch je zároveň jediný zmysel, ktorý je spojený s limbickou časťou mozgu, ktorá je priamo spojená s centrom emócií.

Vpraviť do tela, resp. do krvi, esenciálny olej vieme najrýchlešie a najúčinnejšie práve cez dýchací systém pri nádychu. Rúško nosí väčšina študentov, starších žiakov a zamestnancov na tvári niekoľko hodín vkuse. Pri dýchaní vlhnú, sú ideálnym miestom pre rozmnožovanie patogénov. Ak naň aplikujeme zmes esenciálnych olejov, urobíme pre seba hneď niekoľko pozitív.

Účinky esenciálnych olejov:

Esenciálne oleje všeobecne sú baktericídne. Zabraňujú vírusom i baktériám rozmnožovať sa.

Vôňe pozitívne vplývajú na naše emócie.

Výberom konkrétnej esencie môžeme docieliť rôzne účinky – stimulovať, harmonizovať, upokojiť.

Zmes olejov na výrobu spreja do rúška pre žiakov, deti od 10 rokov, pracujúcich je navrhnutá tak, aby podporila koncentráciu, pamäť, učenie, zlepšila dýchanie a pozitívne vplývala na emócie. Pozrieme sa na ne bližšie.

Citrónový esenciálny olej má čistiace účinky. Účinne čistí priestor, osviežuje, môžete ho použiť aj pri domácich prácach, na prevoňanie umývacích, čistiacich či pracích prostriedkov. Jemne zosvetľuje pokožku, preto je fototoxický, to znamená, že ho neaplikujeme na pokožku pred exponáciou sa slnečnému žiareniu. Nielen na rúšku má účinok antivírusový, antibakteriálny, čistiaci a osviežujúci.

Rozmarínový esenciálny olej 1,8 cineol je ideálny na pľúcne infekcie, je to účinné expetorans a mukolytikum, ničí plesne. Nevhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom a deti do 10 rokov. U detí používame iba hydrolát / kvetovú vodu. Olej i hydrolát / kvetová voda z rozmarínu veľmi dobre vplýva na podporu koncentrácie a zlepšuje pozornosť, vnímanie a naštartuje do akcie. Spolu s mätou a citrónom zlepšuje pamäť a mozgové funkcie. Neaplikujeme pred spaním.

Mäta je známa svojou vôňou. Spôsobuje vietor aj v našich dýchacích cestách. Prehlbuje nádych. Je však nevhodná pre deti do 6 rokov, tehotné ženy a dojčiace matky. Zlepšuje trávenie, účinne pôsobí proti nevoľnosti, osviežuje, pomáha pri migréne, bolesti hlavy, nádche, zvýšenej teplote. Omladzuje, povzbudzuje, uvoľňuje bolesti hlavy a svalov, upchaté prínosné dutiny. Pôsobí ako silné analgetikum. S jemnejšími účinkami môžeme u detí použiť mätový hydrolát / kvetovú vodu.

Kombinácia týchto troch olejov je vynikajúca na podporu koncentrácie, zlepšuje pamäť, dobre sa pri nej učí. Je antivírusová, antibaktriálna, ideálna pri dýchacích ťažkostiach spôsobených infekciou, zlepšuje odkašliavanie, pôsobí pri horúčke, bolestiach hlavy a svalov, ideálna v chrípkovom období.

Vďaka týmto účinkom je navrhnutý sprej do rúška, ktorý si môžete namiešať hravo i sami.

Sprej do rúška recept

Jednotlivo esenciálne oleje používajte podľa potreby. Po jednej kvapke kvapnite do difuzéra alebo aromalampy a podľa potreby difuzujte 2 – 3 – krát denne na miestach, kde je veľký pohyb osôb. Do aromalampy nikdy nelejte zmes s alkoholom!

Môžete si namiešať i osviežovač vzduchu, stačí zmes doliať destilovanou alebo vychladnutou prevarenou vodou v pomere 1:1 a rozstrekovať do ovzdušia. Po krátkom vyvetraní môžu do miestnosti vstúpiť i malé deti.

Učitelia, zdravotníci, predavači i ostatné profesie určite ocenia tohto voňavého pomocníka.

Rúško si na tvár nasadíme, až keď preschne, čo vďaka obsahu alkoholu trvá minútku – dve. Vlhké rúško môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Na každú situáciu sa v živote môžeme pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Nosenie rúšok si teda v nutných prípradoch môžeme spríjemniť a zároveň podporiť svoju imunitu, dýchanie a predchádzať prípadným respiračným či tráviacim ťažkostiam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *